אודות שרות לאומי בלבנות ולהבנות

 

‘לבנות ולהבנות’ הינה עמותה ותיקה המפעילה תוכניות חינוכיות והדרכת קבוצות בעיקר (אך לא רק) לצעירים בגילאי 20-30 מארצות דוברות אנגלית. מטרתה הקניית ערכים יהודיים ציוניים לעם ישראל על כל גווניו, תוך שימוש במקורות יהודיים, בשילוב התנדבות בקהילה וטיולים.

לבנות ולהבנות הרחיבה את פעילותה וכיום יש בה מספר פרויקטים בנוסף לתוכנית הרגילה.

בין התוכניות והפרויקטים החדשים:

  • “בית הקהל”- מרכז מורשת בעיר העתיקה של צפת של ‘לבנות והלבנות’. אתר ארכיאולוגי של קהילה יהודית מהמאה ה-16, שנחפר על ידי לבנות והלבנות בשנים האחרונות וקיבל הכרה על ידי ממשלת ישראל כאחד מאתרי המורשת בישראל. בנות השרות יהיו חלק מבניית האתר, התוכנית החינוכית וכן הדרכה ועבודה באתר.
  • השתתפות והדרכה של משפחות, בתי ספר, קבוצות ויחידים בפארק העירייה בשיתוף עם קק”ל ‘עמק התכלת’ , פינת טבע קסומה שמשלבת אדם, טבע, נוף ויהדות בצפת.
  • תוכנית של התנדבות ועבודה קהילתית בפרויקט של שיפוץ בתים ברחבי העיר. בת השרות מלווה את המתנדבים ועובדת ביחד איתם ועם צוות של אנשי מקצוע המדריכים את המתנדבים בעבודתם. תפקידה של בת השרות כולל תכנון וליווי המתנדבים לאורך תקופת התנדבותם.
  • תוכניות לסטודנטים ולצעירים מחו”ל, דוברי אנגלית, בגילאי 20-30 בדרך כלל בעלי זהות יהודית מינימאלית. אורך הקבוצה נע בין סדנא של כמה שעות לבין שבוע או ארבע שבועות ע”פ מטרת הקבוצה ואופייה. התוכנית כוללת סדנאות, טיולים בנושא טבע ויהדות, עריכת שבתות וחגים עם הקבוצה, מוזיקה, קבוצות דיון, התנדבות קהילתית בדגש של מעורבות אישית וחיפוש אחר הרלוונטיות של יהדות לחיים האישיים.

בת השרות פועלת כחלק מצוות הכולל: רכזי תכנית, מנהל חינוכי, מורים, מדריכים, צוות עבודה בקהילה, בוגרי התכנית ובנות שרות נוספות. בת השרות הינה שותפה פעילה בכל תחומי התכנית, מבניית התוכנית ועד ביצועה. בת השרות מובילה את הפעילויות והטיולים, ומסייעת בארגון ובהפקת המסע אותו עוברים המשתתפים. העבודה דורשת מהבת בין היתר עבודה טכנית ומשרדית הקשורה להכנות לקבוצה, וכשהקבוצה מגיעה בת השרות נמצאת עם הקבוצה מרבית הזמן, ודואגת לפתח עם חברות וחברי הקבוצה קשר אישי.

שרות לאומי בלבנות ולהבנות היא עבודה קשה ומאתגרת שמביאה לתוצאות נפלאות, גם אצל משתתפי התכניות וגם אצל בת השרות. תנאי מוקדם והכרחי הוא שבת השרות צריכה לדעת אנגלית ועברית ברמת הדרכה ולא רק ברמת דיבור וקריאה. הבנות מדריכות סיורים חינוכיים בעיר העתיקה, צפת בסביבותיה ובגולן.

עם סיום כל תכנית, הבנות נדרשות לשמור על קשר עם הבוגרים ע”י אימייל וטלפונים.

בתקופות שבין תכנית לתכנית, סדר היום והעבודה משתנה והבנות נדרשות לעבודה ארגונית ומשרדית רבה, לעיתים גם בשעות מאוחרות בלילה, שהן למעשה שעות העבודה בארה”ב.

המגורים של הבנות הם בקמפוס של ‘לבנות ולהבנות’ בלב העיר העתיקה, צפת.

החופשות של הבנות תלויות בצרכים של הקבוצות השונות.

אם יש לך שאלות נוספות את מוזמנת ליצור קשר עם אורלי טל בטלפון 052-4295387
או במייל sherutleumi.livnot@gmail.com